Nauka jazdy na nartach i doszkalanie

Zapraszam do nauki jazdy na nartach na wszystkich poziomach zaawansowania. Szczególnie polecam wszystkim miłośnikom skiturów doszkalanie z techniki jazdy w terenie.

Pomagam w doborze sprzętu w wypożyczalni i po szkoleniu konsultuję indywidualne zakupy kursantów.

Podczas szkolenia jest możliwość nagrywania kamerą video  i analizy techniki jazdy.

Dla początkujących

Jazda po nieratrakowanym stoku to ważne ćwiczenie dla skiturowych narciarzy

Narciarstwo sprawia tyle frajdy, że warto (i można!) zacząć naukę w każdym wieku. Przed szkoleniem warto zadbać o przygotowanie kondycyjne. Miejsce pierwszych ćwiczeń dobieram tak, aby było bezpieczne pod każdym względem i pozwalało przez  stopniowe zwiększanie trudności na szybki postęp. Można uczyć się indywidualnie, parami, w kilkuosobowej grupce. Praktyka pokazuje,  że w grupie powyżej 8-10 osób szkolenie staje się już nieefektywne.

Jazda na nartach dla zaawansowanych

Po etapie szkolenia z instruktorem i okresie samodzielnej jazdy, cieszenia się świeżo nabytymi umiejętnościami, okazuje się,  że nie wszystkie trasy udaje się pokonać,  że na nartostradzie nie zawsze jest gładko i równo, że… To czas na eliminację złych nawyków, nieuniknionych błędów i doskonalenie jazdy. Czasami godzina, dwie  wystarczą,  aby znów zauważyć postęp.  Zdecydowanie jednak polecam cały narciarski dzień z instruktorem.

Doszkalanie techniki narciarskiej w terenie, poza trasami

Prawdziwy freeride karkonoski w puchu po kolana

Po przejechaniu wielu kilometrów czerwonych i czarnych tras, po okresie fascynacji prędkością, jazda po równych nartostradach w tłumie ludzi może stać się zwyczajnie nudna. A czasem tuż obok jest dużo ciekawiej, czekają niespodzianki w postaci głębokiej zaspy czy leżącego w poprzek trasy zjazdu świerka, zmieniający się co chwilę rodzaj śniegu. Czasem możemy znaleźć taki rarytas jak połać świeżego, nieprzejeżdżonego puchu i  możemy nakreślić w nim własny ślad. O to, by ślad był piękny i symetryczny, możemy się postarać wspólnie. A ponieważ na skiturowego narciarza czasem czeka w górach nie tyle puch co mniej przyjemny lodoszreń, gips czy płaty lodu, strome ścianki  lub wąskie bramki między skałkami – to warto stale doskonalić swoje umiejętności.  Wiem z doświadczenia, że jazda w trudnym terenie, choć czasem męcząca, daje sporo satysfakcji.

Nauka jazdy na nartach dla dzieci

Bardzo lubię pracę z dziećmi, maluchy są wdzięcznymi uczniami i ogromną przyjemność sprawia mi obserwowanie ich postępówP1110305. A są one szybkie, często  rodzice są zdumieni tempem nauki swoich pociech. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę,  starsze chętnie rywalizują.  I… szybko się nudzą, co jest wyzwaniem dla prowadzącego.  Im młodsze dzieci, tym mniejsza grupka. Jej wielkość ustalam indywidualnie w zależności od stopnia sprawności ruchowej, samodzielności (np. założenie rękawiczki czy czapki),  i ewentualnych wcześniej przyswojonych umiejętności. Często konieczne jest poświęcenie całej uwagi jednemu dziecku, zwłaszcza małemu i początkującemu.

Szkolenie rodzinne

Tytuł chwytliwy i z pozoru atrakcyjny. Rodzina wspólnie uczy się jazdy na nartach… z reguły kończy się tym,  że Tata jako sprawniejszy i coś już umiejący jeździ sam, Mama idzie napić się gorącej herbaty, a ja uczę dzieci. Dobrze, gdy są w podobnym wieku.  Metodyka nauczania dzieci, młodzieży i dorosłych jest zupełnie inna, tajniki narciarstwa powinni poznawać w grupie rówieśników. Na początkowym etapie  stanowczo odradzam wspólną rodzinną naukę, a sam unikam jej  jak ognia.

Skala umiejętności narciarskich

Dlaczego ze mną?

To już ponad 25 lat odkąd jestem instruktorem narciarstwa zjazdowego Polskiego Związku Narciarskiego. Pracowałem z dziećmi (najmłodsza kursantka 3 latka), młodzieżą, dorosłymi, seniorami (mój najstarszy kursant miał 66 lat), osobami niepełnosprawnymi i niewidzącymi. Szkoła i Klub Sportowy GILE, Karkonoska Szkoła Narciarstwa, Szkoła Narciarstwa „Samotnia” to miejsca, w których zdobywałem instruktorską wiedzę i doświadczenie.  Zapał  i ciągłe doskonalenie techniki jazdy spowodowały,  że  zdobyłem nawet tytuł Mistrza Polski  Instruktorów. Długoletnie doświadczenie pozwala mi prowadzić zajęcie efektywnie i bezpiecznie.