Trasy skiturowe i na rakiety w Karkonoszach

Karkonosze to niewielkie, a jednocześnie najwyższe pasmo górskie w Sudetach – ma trzydzieści kilka kilometrów długości. Od wschodu na Przełęczy Kowarskiej (727 m) graniczy z Rudawami Janowickimi, na zachodzie na Przełęczy Szklarskiej (886 m) z Górami Izerskimi. Średnia wysokość głównego grzbietu to 1200–1400 m. Najwyższym punktem jest wyniesiona 200 metrów ponad grzbiet Śnieżka (1602 m), która jest także najwyższym szczytem całych Sudetów i… Czech. Nasi sąsiedzi są zresztą w znacznie korzystniejszej sytuacji – około 2/3 Karkonoszy leży po ich stronie.

Trasa nr 1. Skiturowa

Lekka, łatwa i przyjemna

Kopa – Lucni – Słonecznik – Wang

Przewyższenie : podejście ok. 600m, zjazd ok. 550m, długość trasy 14 km  czas ok.5-6h.

Start przy dolnej stacji wyciągu na Kopę 820m, Czarnym szlakiem wzdłuż  Białego Jaru , przez Kopę do schroniska „Dom Śląski” 1400m. przekraczając granicę niebieskim szlakiem  do Lucni boudy 1410m. Z Lucni żółtym szlakiem do szlaku czerwonego. Nim w lewo na krawędzi Wielkiego Stawu  i Słonecznika1423m. zjazd wzdłuż zielonego szlaku do Polany 1050m, skąd dalej niebieskim do świątyni Wang.  15min. marszu  do dolnej stacji wyciągu. Korzystając z wyciągu na Kopę oszczędzamy ok.1,5h podejścia.

Ciekawe miejsca na trasie:

  •  „Dom Śląski” 1400m., Śnieżka 1602m. Niestety, obecne przepisy KPN nie pozwalają          na narciarskie wejście i zjazd ze Śnieżki od zachodniej strony. Korzystając z uprzejmości schroniskowego personelu narty można zostawić w schronisku i „z buta”, z kijkami zdobyć najwyższy szczyt Sudetów. Przy dobrej pogodzie-oszałamiająca panorama.
  • Lucni bouda 1410m-największe czeskie schronisko. Ma własną piekarnię, a nawet…mini browar. Piwo Parohac (Rogacz) jest warte spróbowania. A także przysmaki czeskiej kuchni-knedliki, smażony ser. Sprzed schroniska można podziwiać królowe Karkonoszy-trzy najwyższe szczyty tego pasma-Śnieżkę 1602m, Lucni horę 1555m i Studnici horę 1554m.
  • Wielki Staw 8,4 ha pięknie położony w polodowcowym kotle.  Na krawędzi jeszcze do 1946r, stało luksusowe schronisko im. Księcia Henryka.  5 min. dalej  charakterystyczna skałka na zboczach Smogorni – Słonecznik1423m.
  • Polana 1050m –górska łąka,  ławki, wiata. Stało tutaj schronisko im. Bronka Czecha, które niestety w 1966r. spłonęło.

Trasa nr 2. Skiturowa

Wysokogórsko: Szklarska Poręba – Śnieżne Kotły – Szklarska Poręba

Przewyższenie: podejście i zjazd ok.1200 m,  długość ok. 18 km, ok. 8-9 h.

Od Muzeum Mineralogicznego 680m w lewo leśną drogą ( żółtym) do schroniska Pod Łabskim Szczytem 1168. Wzdłuż tyczek do granicy, w lewo nad Kotły 1490m (  wygodniejszy, ale mniej honorny będzie  wjazd na Szrenicę i  grzbietem do stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami.). Dalej na  wschód na  wierzchołek Wielkiego Szyszaka 1509m. Długi zjazd w kierunku Przełęczy pod Śmielcem 1390m, nie dojeżdżając do przełęczy zjazd rozległymi polami śnieżnymi w kierunku NW do Chatki Wielkanocnej. Trochę do góry, aby trafić na zielony szlak, a nim lekko w dół do Rozdroża pod Śmielcem 1127 m i na dno Czarnego Kotła. Po drodze, poniżej szlaku “Chatka pod Śmielcem” Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Powrót do Rozdroża i znakowaną na niebiesko Koralową Ścieżką w górę na Czarną Przełęcz 1390 (wiata). 15min. do Martinovej Boudy po czeskiej stronie (piwo, knedliki),skąd powrót zielonym a później żółtym nad Kotły. Zjazd do Spalonej Strażnicy,  w prawo wzdłuż  tyczek  polami śnieżnymi do schroniska PŁSz. Wjazd na nieczynną nartostradę “Bystra “do mostku-trudne miejsce !  Dalej drogą (zielonym)do stacji pośredniej i “Puchatkiem“ na dół.

Ciekawe miejsca na trasie :

  • schronisko ”Pod Łabskim Szczytem” ładnie urządzone schronisko, energia elektryczna z agregatu.
  • Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł Jagniątkowski – polodowcowe kotły o ścianach o wysokości do 200m, zimą efektowne nawisy nad żlebami.
  • Martinova bouda- przytulne schronisko po południowej stronie Wielkiego Szyszaka, z ładnym wnętrzem, zabytkowy kaflowy piec.

Trasa 3. Skiturowa

Przez polskie i czeskie schroniska

Wjazd 2-odcinkową kolejką na Szrenicę, podejście do schroniska, zjazd poniżej skałek Trzy Świnki do czeskiego schroniska Vosecka bouda.  Zielonym do Pancavskej louki, zółtym przez  Harrachovy kameny do Vrbatovej boudy. Przyjemny zjazd  Drogą Masaryka nad Horne Misecky, podejście żółtym do Vrbatovej b., stąd lekki zjazd do Labskej boudy. Przez źródła Łaby do granicy,  zjazd do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”, Starą nartostradą lub żółtym szlakiem do mostku, w lewo do stacji pośredniej i „Puchatkiem” na dół.

Przewyższenie :podejście 600 m, zjazd 1200 m, długość 14 km, czas ok. 6-7h.

Ciekawe miejsca na trasie :

  • Vosecka bouda, przytulne drewniane schronisko z ładnie urządzonym wnętrzem,   zabytkowy piec kaflowy
  • Vrbatova bouda , przykład niemal idealnej aranżacji małego wnętrza na potrzeby narciarskich turystów
  • Labska bouda, schronisko o kontrowersyjnej architekturze  nad wodospadem Łaby

 

Trasa nr 4. Piesza.

Lajtowo na  najwyższy szczyt.

Korzystając z wyciągu na Kopę 1360m wygodnym szlakiem do „Domu Śląskiego”, wzdłuż łańcuchów na Śnieżkę  1602m.Powrót ta sama droga, czerwonym grzbietowym do „Spalonej Strażnicy, w prawo w dół niebieskim przez „Strzechę do „Samotni” 1198m nad Małym Stawem-piękne miejsce. Przez Kozi Mostek, Polanę do Wangu i 15 min. pod wyciąg.

Przewyższenie ; podejście 300m, zejście 800m, długość  km, czas ok. 5-6h

Ciekawe miejsca na trasie :

  • Śnieżka, najwyższy szczyt Sudetów i Czech obserwatorium meteorologiczne w kształcie spodków, w dolnym restauracja, kaplica św.Wawrzyńca z 16 r.
  • Samotnia”, najpiękniejsze schronisko w Karkonoszach położone na dnie polodowcowego kotła nad Małym Stawem.
  • Wang, drewniany kościołek z XIIIw. o oryginalnej nordyckiej architekturze, w 1842r, przeniesiony do Karpacza.