Skiturowe ABC – Schronisko pod Łabskim Szczytem
Zapraszam wszystkich narciarzy, którzy chcą poznać skitury na dwudniowe Skiturowe ABC w Karkonoszach.
Terminy:
w zakładce Kalendarz szkoleń – jest możliwość zorganizowania w innym terminie – zainteresowanych proszę o kontakt
Spotykamy się w piątek po południu/wieczorem w wypożyczalni „Karkonosz” pod dolną stacją wyciągu na Szrenicę w Szklarskiej Porębie. Polecam tę wypożyczalnię -nowy, dobry sprzęt i kompetentna obsługa.
Jak ustali się grupa, ustalimy dokładną godzinę spotkania. Wcześniej, ze dwa tygodnie przed szkoleniem trzeba podać do wypożyczalni swój wzrost, wagę, umiejętności narciarskie i długość wkładki wewnętrznej buta w cm. Mimo tego dobranie butów może trochę potrwać.
Po tym idziemy już szkoleniowo na czołówkach do schroniska „Pod Łabskim Szczytem, ok.2h. Mam juz zarezerwowane pokoje wieloosobowe. Jeżeli ktoś chce pokój 2 os., proszę o wcześniejszą informację. W sobotę po śniadaniu szkoleniowa wycieczka, z przerwą na ciepły posiłek w schronisku (raczej czeskim -warto wziąć trochę koron). Wieczorem wykład o sprzęcie, wyposażeniu, etc… W niedzielę kolejna szkoleniowa wycieczka.
Kończymy szkolenie ok. godziny 16 oddaniem sprzętu do wypożyczalni.
W programie:
- Zajęcia w terenie – poruszanie się po płaskim stromym, na fokach, bez fok, na trawersie, samodzielnie, w małej i dużej grupie.
- Techniki zjazdu w różnym śniegu, w terenie o różnym nachyleniu.
- „Opieka nad zwierzętami” czyli co i jak i gdzie z fokami. Trochę teorii: sprzęt, wyposażenie, ekwipunek, zalety-wady poszczególnych modeli nart, wiązań, butów, fok, etc… Na co zwróć uwagę przy doborze sprzętu i jak uniknąć pułapek przy internetowych zakupach.
Minimalne wymagania:
Umiejętność zjazdu na nartach niebieskimi, przygotowanymi trasami, zamiłowanie do chodzenia po górach (tego zawsze więcej) i zjeżdżania w różnym terenie, kondycja umożliwiająca kilkugodzinną wycieczkę i dobry humor.
Prowadzący:
Robert Róg – instruktor narciarstwa wysokogórskiego PZA, instruktor narciarstwa PZN, instruktor ratownictwa GOPR, przewodnik sudecki PTTK, międzynarodowy przewodnik UIMLA.
Potrzebny sprzęt narciarski:
własny lub wypożyczony >> (pod Łabskim nie ma wypożyczalni)
- narty z wiązaniami skiturowymi
- buty skiturowe
- foki
- kijki
Wybranie odpowiednich butów i nart zawsze trochę trwa. Warto wziąć jedną parę cienkich i jedna parę grubszych skarpet do dopasowania, ew.swoją dopasowana wkładkę z butów turystycznych.
Koszty :
- szkolenie skiturowe 2 400 zł/2-dniowe, na całą grupę
- ubezpieczenie turystyczne na Czechy na 1 dzień
- dojazd do Szklarskiej Poręby
- dwa noclegi w schronisku „Pod Łabskim Szczytem” 50-60zł/noc
- wyżywienie
- wypożyczenie sprzętu – jeśli nie ma się własnego (100-120 zł/dobę/komplet)
- posiłki i napoje podczas wycieczek w mijanych schroniskach (warto wziąć korony)
Lista pozostałego wyposażenia
B. Ciuchy
- Oddychająca bielizna-panie inwestują, o ile do tej pory tego nie zrobiły, w markowe topy i majteczki np. firmy ODLO, Berkner, CRAFT lub innego producenta. Dobre i do tego ładne. Cena niestety adekwatna do jakości. Panowie-żadnej bawełny- majtki z oddychających materiałów.
- Pierwsza warstwa- oddychające koszulki albo cienkie polarki 100, albo łącznie. Kalesonki-według uznania, w cieplejsze dni zamiast spodni polarowych pod spodnie z gore czy innego…-texu.
- Druga warstwa-polar ( najlepiej windstopper, lub softshell ). Zwykły polar też może być, ale jest wrażliwy na wiatr. Spodnie podobnie. Ja osobiście ze spodni polarowych rezygnuję, stosuję zestaw kalesonki + spodnie z gore-texu. Chyba, że jest zimno.
- Trzecia -spodnie i kurtka z jakiegoś …-tex-u. Sam softshell może nie wystarczyć w przypadku bardzo wietrznej pogody. W ostateczności mogą być piankowe spodnie narciarskie, ale może być w nich za gorąco w cieplejsze dni. Czapka- proponuję dwie-jedna cieńsza lub buff, druga grubsza lub kominiarka. Chusta-buff na twarz (nie bawełniana) wskazana.
- Rękawiczki-najlepiej windstopperowe lub skiturowe ( z odkrywanymi palcami) na podchodzenie, typowo narciarskie na zjazd i gdy będzie b.zimno. Lub jednopalczaste łapawice z nieprzewiewnego a najlepiej i nieprzemakalnego materiału. Zapasowa trzecia para wskazana.
- Skarpety. Unikać bawełny, najlepiej cienkie, ale ciepłe i oddychające podkolanówki narciarskie + ew. grubsze np. wełniane. Weźcie więcej, żeby przypasować do butów. Podobnie z własną, już ułożoną do swojej stopy ,wkładką z botka narciarskiego lub buta trekkingowego.
- Bawełniana koszulka, lekkie spodnie, bielizna, skarpety, lekkie papcie lub klapki do chodzenia po schronisku. Ew. cienki śpiwór, gdy ktoś nie chce korzystać ze schroniskowej pościeli.
- Kamizelka polarowa, bezrękawnik puchowy -tak, ale… Ciepła, dobrze dopasowana czapka da więcej niż polar. Przez głowę ucieka 30% ciepła. Przez moją nawet 33% ;-)
C. INNE
- Plecak , najlepiej ok. 30-40l, umożliwiający przypięcie nart. Lepiej większy niż mniejszy !!!
- Termos-0,7l to chyba optimum, większy niż 1l to przesada.
- „Szturmżarcie”- czekolada, baton, suszone owoce, orzechy, według uznania na działanie w terenie.
- Apteczka osobista-przede wszystkim plastry- duże, małe, najlepiej żelowe np.firmy Compeed lub Scholl (drogie, ale kilka warto mieć, na pewno będą problemy z odciskami !)
- ew. jakieś środki na osobiste przypadłości.
- Mapa, chyba najlepsza “Karkonosze polskie i czeskie “ 1:25 jeżeli ktoś lubi wiedzieć, dokąd idzie :-)
- Dokumenty-dowód osobisty-koniecznie !, ubezpieczenie turystyczne na Czechy !!!., ew. karta kredytowa, pieniądze-złotówki i korony czeskie. Nie będziemy schodzić w doliny, ale kartę EKUZ warto mieć (praktycznie od reki można ją otrzymać w NFZ).
- Higiena-krem zimowy z filtrem UV , pomadka do ust. Skromie z kosmetyczką-pół tubki pasty, szczoteczka, mały płyn do mycia lub mydełko, mały krem nawilżający do stosowania już pod dachem. Narzędzia tortur do depilacji i golenia jak ktoś musi robić to codziennie, podobnie kosmetyki. Panie pewnie znacznie powiększą tą listę …Ale ! To wszystko trzeba dźwigać, lepiej wziąć czekoladę !
- Okulary p-słoneczne z filtrem UV (jakby przypadkowo chciało świecić słońce)
- Gogle.
- Czołówka z nowymi bateriami (zdarzały się późne powroty do schroniska )
- Telefon komórkowy z roamingiem + ew. ładowarka. Warto w niego wklepać numery :
mój +48 604 952 740
GOPR alarmowy +48 75 985
Horska Służba +420 602 448 338 ew. +420 1210
Fakultatywnie:
- GPS, altimetr, kompas.
- Aparat fotograficzny lub mała kamera.
- Kask narciarski. Trudnych zjazdów nie przewiduję, ale jak ktoś podczas zjazdu, zwłaszcza terenowego, lepiej czuje się z kaskiem, niech weźmie.
- Można wziąć swoje trekkingowe kijki teleskopowe, ale z dużymi talerzykami !
Jedzenie
Można żywić się korzystając ze schroniskowej kuchni, z przyniesionych własnych zasobów lub stosować wariant pośredni.
Zapisy:
Robert Róg: +48 604 952 740 (w sezonie bywam często off-line)