Szkoła zimowa dla skiturowców

Termin zobacz w zakładce Kalendarz Szkoleń

Spotykamy się w piątkowe popołudnie/wieczór w schronisku „Pod Łabskim Szczytem”. Samochód można zostawić na płatnych parkingach przy dolnej stacji wyciągu. Przed wyciągiem po lewej stronie wzdłuż ul.Uroczej – od Muzeum Mineralogicznego w górę parkingi też płatne-z parkometrami ! Ja zawsze zostawiam pod latarnią- odpukać !- nic się nie działo. Ew. na parkingu przy „Biedronce”, ale to 800m od dolnej stacji. Albo jeszcze niżej, po przeciwnej stronie, przy „żelaznych ludziach”-płatny. Można wjechać 2-odcinkowym wyciągiem na Szrenicę lub kanapą („Karkonosz expres”), wejście na szczyt i  zjazd zielonym szlakiem przez Mokrą Przełęcz do  schroniska. Ewentualnie wejść na fokach, ale to min.2h podejścia, na dodatek z ciężkim plecakiem. Trasa jest prosta orientacyjnie i bezpieczna. Od dolnej stacji szeroką nartostradą „Puchatek”  do stacji pośredniej ok. 0,5h. Wejście na drogę, którą  w lewo ( szlak zielony) mijając stację pośrednią, przez las, polany prawie poziomo do 10m zjazdu w lewo , mostek, skrzyżowanie ze szlakiem żółtym, który dochodzi z lewej strony, 1h. Żółtym prosto w górę do zakrętu, mostek, 1h20. Teraz stromo pod górę, zakręt w lewo, mostek, 1h40. Łagodnie do Kukułczych Skał, wyjście z lasu, do lewego budynku schroniska, 2h.

Noclegi i baza w schronisku „Pod łabskim Szczytem” www.labskiszczyt.pl  Można zabrać śpiwory, ale wtedy b.cienkie, w schronisku jest ciepło i są dodatkowe koce. Pościel kosztuje 8 czy 10zł. W karkonoskich schroniskach nie ma kuchni turystycznych, jak w tatrzańskich.  Posiłki ze schroniskowej kuchni są proste, ale bardzo smaczne. Można zabrać ulubione smakołyki, trochę własnego „szturmżarcia” na  zajęcia w terenie-słodycze, suszone owoce, orzechy, itp. Termos + kilka torebek herbaty-koniecznie !

Potrzebny  sprzęt techniczny :

-lawinowe ABC (detektor, sonda,  łopata)

IS_P1110330

Stanowiska w śniegu

-narty skiturowe z fokami

-raki, najlepiej automaty

-czekan turystyczny (skiturowy)

– uprząż-najlepiej lekka

-kask

-2-3 karabinki HMS

-2 repiki (linka  grub. 6mm) długości ok .2m + dług0ści ok. 4m

-1 taśma wiązana lub szyta krótka  ok .1,5m, jedna długa ok .3m,

-kompas, długopis, kilka kartek, mapa  Karkonoszy 1:25 000 – można kupić na miejscu,

-termos, ciepłe ubranko, ze 3 pary  rękawic (5-palczste, 1-palczaste grube, łapawice), stoptuty (dla osób na rakietach), kominiarka, buff

-gogle, okulary  p-słoneczne, apteczka, czołówka.

Na niektórych zajęciach będzie trochę stania, więc   można wziąć sweter puchowy lub kamizelkę puchową.

IS_P1110334

Zajęcia wieczorne

Jak ktoś ma- niech weźmie  altimetr, GPS, linę cienką 8mm 30m. Proszę o informację,  kto dysponuje lawinowym ABC  i liną.

PROGRAM  pod kątem  skiturowców, czyli to, co może się przydać  narciarzowi wysokogórskiemu na wysokich przełęczach i wejściach szczytowych w   Tatrach i w Alpach.  Więc narty konieczne, ale mogą być także rakiety. Byle nie pieszo !

IS_P1110339

Jak to było ? Stanowisko z nart

Poruszanie się w rakach w terenie eksponowanym, hamowanie  czekanem, węzły, praca z liną,  zjazdy, podchodzenie na linie,  stanowiska improwizowane w śniegu i lodzie,  elementy wspinaczki lodowej, wstęp do lawinoznawstwa , biwak planowany i nieplanowany,  nawigacja w terenie (o GPS tylko wspomnę, tutaj mapa i kompas), ew. wstęp  do poruszania się po lodowcu i wyciągania ze szczelin. Wszystkiego nie  da się w ciągu 2 dni, więc w zależności od potrzeb uczestników  większy nacisk położę na wybrane rzeczy.
Koszty :
– dojazd
– ubezpieczenie
–  2 noclegi (schr . PTTK, więc  zniżki dla członków)
– wyżywienie, „szturmżarcie” na zajęcia, przyjemności życia   typu kawa czy piwo  (wieczorem).

 – jeżeli zajęcia będą w Śnieżnych Kotłach – opłata dla KPN 20+7 zł/dzień
– instruktor. Min. liczba osób to 4, max.8. Koszt szkolenia to 2400 zł, które rozkłada się na całą grupę

WAŻNE !!!

Warto wcześniej poćwiczyć wiązanie podstawowych węzłów, aby nie tracić na  to cennego czasu już w schronisku.

  • ósemka
  • ósemka powrotna
  • zderzakowy
  • skrajny tatrzański (ratowniczy)
  • półwyblinka
  • wyblinka
  • flagowy
  • motyl alpejski
  • prusik
  • taśmowy

Wiem,  że jest tego dużo, w piątek wieczorem będziemy ćwiczyć i korygować. Internet pełen jest rysunków, filmów instruktażowych pomocnych przy nauce. Można też skorzystać z literatury, np.  „Sztuka wiązania węzłów” Wacława Sonelskiego.  Drugi poziom to zawiązanie węzła z zamkniętymi oczami (noc w górach, wysiadły baterie w czołówce), a trzeci  dodatkowo w grubych rękawicach (zimowa, mroźna noc).

Powodzenia !