Szkoła zimowa dla skiturowców

Termin zobacz w zakładce Kalendarz Szkoleń

Spotykamy się w piątkowe popołudnie/wieczór w schronisku „Pod Łabskim Szczytem”. Samochód można zostawić na płatnych parkingach przy dolnej stacji wyciągu. Na bezpłatnym przed wyciągiem po lewej stronie wzdłuż ul.Uroczej – od Muzeum Mineralogicznego w górę. Ja zawsze zostawiam pod latarnią- odpukać !- nic się nie działo. Ew. na parkingu przy „Biedronce”, ale to 800m od dolnej stacji. Albo jeszcze niżej, po przeciwnej stronie, przy „żelaznych ludziach”. Można wjechać 2-odcinkowym wyciągiem na Szrenicę lub kanapą („Karkonosz expres”), wejście na szczyt i  zjazd zielonym szlakiem przez Mokrą Przełęcz do  schroniska. Ewentualnie wejść na fokach, ale to min.2h podejścia, na dodatek z ciężkim plecakiem. Trasa jest prosta orientacyjnie i bezpieczna. Od dolnej stacji szeroką nartostradą „Puchatek”  do stacji pośredniej ok. 0,5h. Wejście na drogę, którą  w lewo ( szlak zielony) mijając stację pośrednią, przez las, polany prawie poziomo do 10m zjazdu w lewo , mostek, skrzyżowanie ze szlakiem żółtym, który dochodzi z lewej strony, 1h. Żółtym prosto w górę do zakrętu, mostek, 1h20. Teraz stromo pod górę, zakręt w lewo, mostek, 1h40. Łagodnie do Kukułczych Skał, wyjście z lasu, do lewego budynku schroniska, 2h.

Noclegi i baza w schronisku „Pod łabskim Szczytem” www.labskiszczyt.pl  Można zabrać śpiwory, ale wtedy b.cienkie, w schronisku jest ciepło i są dodatkowe koce. Pościel kosztuje 8 czy 10zł. W karkonoskich schroniskach nie ma kuchni turystycznych, jak w tatrzańskich.  Posiłki ze schroniskowej kuchni są proste, ale bardzo smaczne. Można zabrać ulubione smakołyki, trochę własnego „szturmżarcia” na  zajęcia w terenie-słodycze, suszone owoce, orzechy, itp. Termos + kilka torebek herbaty-koniecznie !

Potrzebny  sprzęt :

IS_P1110330

Stanowiska w śniegu

-narty skiturowe z fokami, raki- najlepiej automaty, czekan,
–  uprząż-najlepiej lekka, kask, 2-3 karabinki HMS,

-1 repik (linka  grub. 5-6mm) dług .2m, 1 dług. 6m,

-1 taśma wiązana lub szyta krótka  ok .1,5m, jedna długa ok .3m,

-kompas, długopis, kilka kartek, mapa  Karkonoszy 1:25 000 – można kupić na miejscu,

-termos, ciepłe ubranko, ze 3 pary  rękawic (5-palczste, 1-palczaste grube, łapawice),stoptuty,

-gogle, okulary  p-słoneczne,apteczka, czołówka.

Na niektórych zajęciach będzie trochę stania, więc   można wziąć sweter puchowy lub kamizelkę puchową.

IS_P1110334

Zajęcia wieczorne

Jak ktoś ma- niech weźmie lawinowe ABC (detektor, sonda,  łopata), altimetr, GPS, linę cienką 8mm 30m. Proszę o informację,  kto dysponuje lawinowym ABC  i liną.

PROGRAM  pod kątem  skiturowców, czyli to, co może się przydać  narciarzowi wysokogórskiemu na wysokich przełęczach i wejściach szczytowych w   Tatrach i w Alpach.  Więc narty konieczne, ale mogą być także rakiety. Byle nie pieszo !

IS_P1110339

Jak to było ? Stanowisko z nart

Poruszanie się w rakach w terenie eksponowanym, hamowanie  czekanem, węzły, praca z liną,  zjazdy, podchodzenie na linie,  stanowiska improwizowane w śniegu i lodzie,  elementy wspinaczki lodowej, wstęp do lawinoznawstwa , biwak planowany i nieplanowany,  nawigacja w terenie (o GPS tylko wspomnę, tutaj mapa i kompas), ew. wstęp  do poruszania się po lodowcu i wyciągania ze szczelin. Wszystkiego nie  da się w ciągu 2 dni, więc w zależności od potrzeb uczestników  większy nacisk położę na wybrane rzeczy.
Koszty :
– dojazd
– ubezpieczenie
– noclegi (schr .PTTK, więc  zniżki dla członków)
– wyżywienie, „szturmżarcie” na zajęcia, przyjemności życia   typu kawa czy piwo

 – jeżeli zajęcia będą w Śnieżnych Kotłach – opłata dla KPN 20zł
– instruktor. Min. liczba osób to 4, max.8. Koszt szkolenia to 1600 zł, które rozkłada się na całą grupę

Warto wcześniej poćwiczyć wiązanie podstawowych węzłów, aby nie tracić na  to cennego czasu już w schronisku.

  • ósemka
  • ósemka powrotna
  • zderzakowy
  • skrajny tatrzański (ratowniczy)
  • półwyblinka
  • wyblinka
  • flagowy
  • motyl alpejski
  • prusik
  • taśmowy

Wiem,  że jest tego dużo, w piątek wieczorem będziemy ćwiczyć i korygować. Internet pełen jest rysunków, filmów instruktażowych pomocnych przy nauce. Można też skorzystać z literatury, np.  „Sztuka wiązania węzłów” Wacława Sonelskiego.  Drugi poziom to zawiązanie węzła z zamkniętymi oczami (noc w górach, wysiadły baterie w czołówce), a trzeci  dodatkowo w grubych rękawicach (zimowa, mroźna noc).

Powodzenia !