Szkolenie w Czarnohorze (Karpaty ukraińskie)

Czarnohora to najwyższa część Karpat Wschodnich w zachodniej Ukrainie. Sąsiaduje z pasmami Gorganów i Świdowca i Karpatami Marmoroskimi . Góry te są zbudowane ze skał fliszowych, charakterystyczne są długie i łagodne grzbiety, podcięte czasami stromymi kotłami. Stoki są pokryte lasami bukowymi, w wyższych partiach iglastymi . Powyżej 1850 m n.p.m. roślinność subalpejska, na grzbietach połoniny. Obszar chroniony – wchodzi w skład Karpackiego Parku Narodowego. Do drugiej wojny światowej w granicach Polski, stąd liczne jeszcze ślady polskości – słupki graniczne na grzbiecie, nazwy miejscowości, ruiny obserwatorium meteorologicznego na Popie Iwanie. Najwyższe szczyty :

  • Howerla  2061 m
  • Brebeneskuł 2037m
  • Pop Iwan 2022 m
  • Petros 2020 m
  • Gutin Tomnatyk 2016 m
  • Rebra 2001 m
  • W planie jest przejście całego masywu, z południa na północ i 1,5 dnia jazdy freeride z wykorzystaniem ratraków w masywie Świdowca z bazą w miejscowości Drahobrat.  Przejścia są czasami długie, noclegi w namiotach (ale ogrzewanych), więc konieczna dobra kondycja i trochę odporności na niewygody.  Będziemy korzystać z usługi lokalnego przewodnika -znajomość terenu podczas załamania pogody nieoceniona. Drugi lokalny przewodnik będzie w Drahobracie podczas jazdy z użyciem ratraka – to ich wymóg. Program w zależności od warunków pogodowych i aktualnej sytuacji lawinowej może ulec modyfikacji. Lawinowe ABC konieczne, raki i czekan nie. Co prawda mogłyby się przydać na Szpyci, ale dźwiganie szpeju przez tydzień, żeby go ewentualnie użyć przez pół dnia- nie ma sensu. Z Wrocławia do Jasini przez Lwów to ok. 850km, realnie 10h jazdy +min. 2h trzeba zarezerwować na stanie na granicy.  Opracowałem dwa warianty, korzystając z uwag i sugestii chłopaków z ukraińskiej agencji. Oba dość ambitne i wymagające, jak to określili :-). Jeden roboczo nazwany „FREERIDE, drugi „SKITURY”. Programy różnią się początkiem i środkiem. W Skiturowym jest przejście na nartach na Popa Iwana  i do obozu namiotowego, także przejście z obozu namiotowego na Howerlę, we Freeride przejazd samochodem pod Howerlę.

FREEIDE Program 10dni (8 dni w górach)

1 dzień
Dojazd z Polski, przez Medykę ?, Lwów do Jasini. Tam na terenie ośrodka „Edelweiss” zostawiamy samochody (drobna opłata), przepakujemy sie do uterenowionych busów i jedziemy na nocleg ( w domkach) do Dżembroni na camping „Biały Słoń”.  Zakwaterowanie w domach kempingowych 4 os.lub w sali zbiorowej. Prysznice, sauna w cenie, możliwość wypożyczenia sprzętu-np. lawinowego ABC, późna kolacja (ostatnio dostaliśmy zimny posiłek :-(  ot, taka lokalna specyfika).
2 dzień
Wczesne śniadanie w obozie, przejazd busem lub terenówkami  do wioski Verkhnyaya Dzembronya lub Shibene. Skitury za osadą Shibene / Verkhnyaya Dzembronia – Polonina Chufrova – Smotrych (Pop Ivan) –  Dzembronia (około 20 km). Lunch-przekąska podczas przejścia,(każdy dostaje liofa i herbatę)
Obiadokolacja, nocleg.
3 dzień
Po śniadaniu przejazd  do wioski Bystrec, skitura w dolinie Gadzhina
Lunch-przekąska podczas przejścia, ponownie jazda,zjazd do obozu w lesie, obiadokolacja przy ognisku, nocleg  w ciepłym namiocie (z kozą w środku).

Trzeciego dnia każdy uczestnik musi  zanieś do obozu:
– śpiwór zimowy i materac (karimatę)
– przekąski (2,5-3 kg na osobę);
– sprzęt osobisty (każdy uczestnik  musi mieć osobisty zestaw naczyń  na jedzenie w ciepłym obozie).


4 dzień
Wczesne śniadanie w obozie, wspinamy się na grzbiet Czarnohory, jeżdżąc na nartach (szczyty Rebra – Gutin-Tomnatik – Szpyci) w zależności od warunków pogodowych. Szpyci ok. 1800m npm to ciąg żlebów oddzielonych od siebie skalnymi żebrami. Lunch-przekąska podczas przejścia, powrót do namiotów, obiadokolacja, nocleg w ciepłym namiocie.
5 dzień
Wczesne śniadanie w obozie, skitury w okolicy (Kedrovati Pogorilets) w zależności od warunków pogodowych, zjazd na na przekąskę w obozie, zjazd/zejście do wioski Bystrec, przejazd na camping  Biały Słoń. Obiad, nocleg.

6 dzień
Wczesne śniadanie w obozie, przejazd do bazy turystycznej Zaroślak, podejście Howerlę, zjazdy. Lunch-przekąska podczas przejścia, zjazd do
Zaroślaka, obiadokolacja, nocleg.
7 dzień
Śniadanie, podejście : baza turystyczna Zaroślak – siodło – szczyt Petros -zjazd przez połoniny i las bukowy do wioski Kvasy (około 28 km). Lunch na przekąskę. Kolacja i nocleg w lokalnym hoteliku.
8 dzień
Śniadanie w hotelu, przejazd terenowymi ciężarówkami (fatalny stan drogi) do ośrodka narciarskiego Drahobrat. Obiad (sami płacimy).Jeden wyjazd ratrakiem (trasa w zależności od warunków pogodowych). Kolacja (ostatnio brakowało sztućców (ot, taka lokalna specyfika)) i nocleg w hotelu.
9 dzień
Śniadanie w hotelu, jazda z wykorzystaniem ratraka po zboczach Świdowca (trasy w zależności od warunków pogodowych). Obiad (sami płacimy), ponowna jazda, kolacja i nocleg w hotelu.
10 dzień
Śniadanie w hotelu, zjazd do wioski Jasinia do samochodów. Przejazd do Polski.

Koszty : -dojazd, ubezpieczenie, kilka posiłków na miejscu, napoje do posiłków, przyjemności życia – kawa, alkohol, etc…

-opłata dla ukraińskiej agencji :

przy 8 osobowej grupie 620€/os, przy 1o osobowej 520 €

-moje wynagrodzenie 4000zł dzielone na grupę.

SKITURY Program 9 dni (7 dni w górach)

1 dzień
Dojazd z Polski, przepak w Jasini, spotkanie w obozie Biały Słoń.
Zakwaterowanie w domach kempingowych 4 os.lub w sali zbiorowej. Prysznice, sauna w cenie, możliwość wypożyczenia sprzętu-np. lawinowego ABC, późna kolacja (ostatnio dostaliśmy zimny posiłek :-(  ot, taka lokalna specyfika).
2 dzień
Przejazd do wioski Verkhnyaya Dzembronya lub Shibene.Przejście trasy: wieś Verkhnyaya Dzembronya / Shibene – Polonina Chufrova – Pop Ivan Czarnohorski (jest jeszcze Marmaroski), długość – około 13 km.
Przekąska w górach, obiad, nocleg w środku obserwatorium w pomieszczeniu ratowników. Bardzo skromne warunki, może nie być za ciepło.
3 dzień (długość przejścia wynosi około 20 km)
Śniadanie, przejście po trasie: Pop Ivan  – szczyt Menchul – Szpyci. Przekąska w górach, zjazd  do ciepłego obozu, obiadokolacja przy ognisku, nocleg w ciepłych namiotach.
4 dzień
Śniadanie, jazda w okolicy  (w zależności od warunków pogodowych Szpyci-Kedrovatiy Pogorіlets-Rebra). Lunch-przekąska podczas przejścia, zjazd do  ciepłego obozu, obiadokolacja przy ognisku, nocleg.
5 dzień
Śniadanie, przejście : ciepły obóz w Gadzhin – Szpyci – Hoverla – zjazd do bazy turystycznej Zaroślak (około 18 km długości).
Lunch-przekąska podczas przejścia, obiad, nocleg.
6 dzień
Śniadanie, trasa: baza turystyczna Zaroślak – siodło (albo przez Howerlę, ale to wydłuża i tak długi dzień) -szczyt Petros -zjazd przez połoniny i las bukowy do wioski Kvasy (około 28 km). Lunch na przekąskę. Późna kolacja i nocleg w lokalnym hoteliku.
7 dzień
Śniadanie w hotelu, przejazd terenowymi ciężarówkami (fatalny stan drogi) do ośrodka narciarskiego Drahobrat. Obiad (sami płacimy). Jeden wyjazd ratrakiem (trasa w zależności od warunków pogodowych). Kolacja (ostatnio brakowało sztućców (ot, taka lokalna specyfika)) i nocleg w hotelu.
8 dzień
Śniadanie w hotelu, jazda z wykorzystaniem ratraka po zboczach Świdowca (trasy w zależności od warunków pogodowych). Obiad (sami płacimy), ponowna jazda, kolacja i nocleg w hotelu.
9 dzień
Śniadanie w hotelu, zjazd do wioski Jasinia do samochodów. Przejazd do Polski.
Podczas przejścia każdy uczestnik musi  nosić ze sobą:
– śpiwór  ( do -10 komfort, najzimniejszy nocleg będzie w obserwatorium na Popie Iwanie). Można wziąć lżejszy i spać w puchówce.
– przekąski ogółem,  sprzęt do gotowania (4-5 kg na osobę)
– sprzęt osobisty (każdy uczestnik  musi mieć osobisty zestaw naczyń  na jedzenie w ciepłym obozie).

Koszty : -dojazd, ubezpieczenie, kilka posiłków na miejscu, napoje do posiłków, przyjemności życia – kawa, alkohol, etc…

-opłata dla ukraińskiej agencji :

przy 8 osobowej grupie 520€/os, przy 10 osobowej 440 €/os.

-moje wynagrodzenie 3500zł dzielone na grupę

Drogo to i tanio, zależy, jak liczyć.  Wczoraj otrzymałem maila, według agencji, koszt można zmniejszyć (ale jeszcze nie podali o ile) :

– więcej niedrogich opcji zakwaterowania w kampusie Białego Słonia (teraz osiedliliśmy cię w domku) i Dragobrat. Tak tez im sugerowałem.
– skrócić program; Trochę szkoda, można zrezygnować z jednego noclegu w namiotach.
– usuń jazdę za pomocą ratraków (ta pozycja znacząco wpływa na cenę). No fajnie, ale to super atrakcja.