Narty, wiązania, buty

Sprzęt skiturowy pozwala zobaczyć więcej i lepiej, dotrzeć przy dużych opadach praktycznie wszędzie.
Nie mówiąc już o oszczędności czasu związanej z szybkością poruszania się w porównaniu z rakietami śnieżnymi czy „dawaniu z buta”. A jaka radość z jazdy w puchu!
Czy to naszym celem jest spokojna jednodniowa wycieczka po ładnej okolicy, podejście pod skalną ścianę czy lodospad, kilkudniowe narciarskie przejście górskiego masywu czy też niebezpieczny zjazd stromym żlebem , do tych działań używamy podobnego sprzętu.

Narty

lżejsze i krótsze od zjazdowych, z reguły z dziurką w dziobie, również carvingowe. Można używać również nart zjazdowych z grupy „freeride” lub „cross”.
Do ślizgów nart mocuje się specjalne pasy z tworzywa, zwane „fokami”, które umożliwiają podchodzenie i nie pozwalają na cofanie się narty.

Wiązania

to specyfika skialpinizmu. Bezpiecznikowe, wygodne, umożliwiają podniesienie piętki jak w biegówkach i wędrówkę. .Do zjazdu można je zablokować i poczuć się jak w typowym sprzęcie zjazdowym.. A jak nie masz takich wiązań ? ( nowe są niestety drogie ) . Praktyczni Szwajcarzy wymyślili „Securę –fix”- nakładkę na zwykłe wiązanie zjazdowe.

Buty

Mają z reguły wiązany botek wewnętrzny –dopasowanie ! , wibram na podeszwie, są lżejsze. Do wędrówek można stosować również skorupy wspinaczkowe, ale wtedy gorzej z jazdą…

Kijki

teleskopowe 2- lub 3-częściowe,

Inne

plecak 40-50l, gogle, okulary przeciwsłoneczne, termos, apteczka i to wszystko, co zabieramy ze sobą zimą w góry. W przypadku ambitniejszych działań- raki, czekan, lina + kilka pętli i karabinków.

Bezpieczeństwo

To posiadanie urządzenia nadawczo-odbiorczego, tzw. „pipsa”, sondy i łopatki lawinowej, komórki z wpisanym numerem alarmowym: w Tatrach : 601 100 100, w innych górach Polski : 601 100 300

 

Dodaj komentarz