Skiturowo Karkonosze w Jeden Dzień

Nie odnaleziono wydarzeń!

Skiturowe Przejście Karkonoszy  trwa, w zależności od przy jętego wariantu 5-8 dni.   Kiedyś jeden z kursantów zapytał : a da się zrobić szybciej ?  Hmm… pomyślałem, na pewno, a może w ciągu jednego dnia? Ziarno padło na podatny grunt i pomysł zaczął kiełkować.  Przymierzyłem się do tematu, zacząłem analizować warianty (ze wschodu na zachód czy odwrotnie,  ściśle granią czy szlakiem grzbietowym), jaki termin byłby optymalny,  gdzie ewentualnie przenocować, gdyby noc zastała mnie na szlaku, jak wrócić do domu z końcowego punktu, wystartować gdy będzie pełnia księżyca czy zaufać dobrej czołówce,  etc…)
I któregoś pięknego dnia, zupełnie niespodziewanie i trochę z przypadku, przeszedłem skiturowo Karkonosze w jeden dzień. I tak narodziła się ta tradycja

„Karkonosze w jeden dzień” zaczyna się w piątek noclegiem w Jakuszycach w „Leśniczówce”  www.jakuszyce.pl  lub Sz.P. „U Wodza” www.uwodza.infoturystyka.pl (ja rezerwuję noclegi). Dobrze mieć cienki śpiwór bieliźniany. W „Leśniczówce jest kuchnia, „U Wodza tylko czajnik, więc kanapki na śniadanie warto przygotować wcześniej. W sobotę przed 5 pobudka, śniadanie, herbata do termosu i w przypadku noclegu w Sz.P. przejazd busem do Jakuszyc, przejście na fokach ok.2h na Szrenicę (tam porządne śniadanie), dalej do Domu Śląskiego (obiad). Po drodze tylko szybkie przekąski i herbata z termosu przy zmianie fok. Potem przystanek w czeskiej „Jelence” i koniec na Okraju (nocleg w schronisku PTTK).  Albo zjazd samochodem na nocleg w Kowarach, JG lub do domu (odradzam po tak dużym wysiłku). Idziemy sprawnie, szybko, bez zbędnych przestojów. Kto nie da rady – kondycja, otarcia stóp, pogoda, etc… – pasuje, nocuje w mijanym schronisku lub zjeżdża na dół do najbliższej miejscowości i sam kombinuje, co dalej. W niedzielę z Okraju zejście/zjazd do Kowar lub Karpacza, stamtąd autobusem do Jeleniej Góry. Dlatego w JG najlepiej zostawić samochód, są parkingi płatne i bezpłatne w mieście. A na start  Przejścia przybyć pociągiem lub autobusem. Jak będzie znana lista uczestników, może zostawimy w piątek jeden samochód lub nawet dwa na Okraju.

Rozkład jazdy autobusów z Jeleniej Góry :

http://www.pks.jgora.pl/pl/spis-kursow?import_id=692&kod2pp=16131025&kod2pd=16134606&commit.x=77&commit.y=15

Rozkład jazdy pociągów Jelenia Góra – Sz.P. Górna – Jakuszyce : http://www.kwszp.info/ruch.html

KOSZTY:

-dojazd

-bus Szklarska Poręba -Jakuszyce ok.15zł

-bus Okraj-Jelenia Góra ok.30zł/w zalezności od liczby uczestników

-nocleg w Sz.P./Jakuszycach 40-50zł

-nocleg na Okraju lub w JG 40-50zł

-wyżywienie w mijanych schroniskach

-moje wynagrodzenie przewodnickie  200zł

Termin

Nie odnaleziono wydarzeń!

KALENDARZ
SKITURY I SZKOLENIA KARKONOSZE

marzec 2024
grudzień 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!
Więcej