Szkolenie lawinowe – czwartek/piątek taniej o 20% niż w weekend
Rosnąca popularność szeroko rozumianej aktywności górskiej w warunkach zimowych – turystyki wysokogórskiej, narciarstwa pozatrasowego we wszystkich jego odmianach, alpinizmu zimowego, a nawet speleologii – powoduje, że coraz więcej osób jest zainteresowanych tematem lawin i sposobów unikania zagrożenia przez nie powodowanego.
Dla ludzi aktywnych zimą w górach lawiny nie są one tylko sensacyjnymi tytułami z pierwszych stron gazet czy encyklopedycznym hasłem, ale realnym niebezpieczeństwem.
Program szkolenia
Powstał na podstawie mojej wieloletniej pracy jako instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA, instruktora GOPR i przewodnika. W jego zakres wchodzą następujące tematy:
- rodzaje śniegu, jego przeobrażenia i zmiany w pokrywie śnieżnej;
- mechanizm powstawania lawin, czynniki je wywołujące;
- rodzaje lawin;
- bezpieczne poruszanie się w terenie zagrożonym;
- interpretacja komunikatów lawinowych ogłaszanych przez służby górskie w kraju i za granicą;
- analiza wypadków lawinowych;
- posługiwanie się zestawem lawinowym, czyli co to jest lawinowe ABC, analiza porównawcza różnych modeli detektorów;
- nowoczesne metody oceny stopnia zagrożenia: Stop or Go, Snowcard, metoda Muntera;
- dzialanie plecaków lawinowych – ABS, Snowpulse, systemu Recco, Avalung
- nowości, ciekawostki z ostatniego Kongresu IKAR-CISA;
- ocena zagrożenia lawinowego w terenie.
Koszty
- szkolenie lawinowe 400 zł zł/osobę przy 6 kursantach do 600 przy 4 kursantach (-20%)
- dojazd do Szklarskiej Poręby, parking
- jeden lub dwa noclegi w schronisku pod Łabskim Szczytem
- wyżywienie w schronisku
- wypożyczenie lawinowego ABC (detektor. sonda, łopatka) – jeśli nie ma się własnego (50-70zł/dzień/komplet)