Ferraty w Czechach i Niemczech

maj 30 2024 - cze 02 2024

Via ferraty w Czechach i w Niemczech

Nie odnaleziono wydarzeń!

Zapraszam w trzy rejony ferratowe niedaleko Polski.

Ferraty w Decinie – Czechy

Najniżej położone miasto w Czechach, na prawym brzegu Łaby. Z Wrocławia to ok.3h jazdy samochodem, A4 za przejściem granicznym w Jędrzychowicach, zjazd na Lobau, Neugersdorf.  Parking w Decinie przy moście lub rondzie, 5min. od skały. Po drugiej stronie rzeki nad drogą góruje piaskowcowy masyw- Pastyrska stena. Tutaj wyznaczono 16 ferrat, o trudnościach od B do E – biegnacej po lekko przewieszonej skale. Tych trudniejszych linii jest więcej. Długość najdłuższej ferraty ok.180m.  Czesi bardzo urozmaicili teren – jest mostek linowy, pionowe drabinki, pręty jako chwyty i stopnie. Po wspinaczce zejście na dół ok.10 min wygodna ścieżką.  W popbliżu kafejka, wpożyczalnia sprzętu, sklep, restauracja- jest gdzie zrobić przerwę. Ponieważ rejon jest „w mieście”, trochę przeszkadza hałas ulicy, nagrodą za to są ładne widoki na miasto i zamek. Miejsce bardzo popularne  z powodu  łatwej dostępności, warto być tam w tygodniu, w weekendy może być tłok !

Nocleg na campingu w Decinie (dwa do wyboru). Wieczorem spacer po mieście, degustacja knedlików lub vyprazaneho syra i oczywiście czeskie pivo !

Ferraty w Semily – Czechy

Miasteczko połozone nad rzeką Izerą, 120km od Decina, 2h jazdy . Parking przy zespole garaży, 5 min. od pięknie położonej w świerkowym lesie  nad rzeką skały Vodni brana na której wyznaczone  zostały 3 krótkie, ale ciekawe i ładne ferraty- niebieska B/C, czerwona C/D i fioletowa C/D z wariatem E. Można więc stopniować trudności. Przed wejściem nad szczyt skały emocjonujący mostek linowy. Nocleg na kempingach w okolicach Semily, pensjonatach. Do granicy w Jakuszycach 40km, mozna więc też szybko wrócić do domu.

Ferraty w Zittauergebirge – Góry Żytawskie, Niemcy

Niewysokie góry (792 m) na trójstyku polsko-czesko-niemieckiej granicy, w poblizu miasteczka Zittau. Z Wrocławia niecałe 3h jazdy. W porównaniu do Decina skałki położone są w głębokim lesie, okolica jest bardzo malownica. Więcej kontaktu z naturą, zdecydowanie ciszej i spokojniej.  Ferraty przyjemne, niedługie, mimo kilku trudniejszych miejsc rekreacyjne. W razie nagłego deszczu (wspinanie jest wtedy zabronione, można nawet załapać się na mandat) okolica oferuje kilka atrakcji turystycznych, więc wyjazd nie bedzie stracony.

Jonsdorf  letniskowa miejscowość położona wśród piaskowcowych wzgórz i lasów, 15 min. jazdy samochodem od Zittau. Nonnensteig (ferrata zakonnic) wyprowadza na szczyt wzgórza, gdzie znajduje się urocze schronisko (strudel -pycha !). Dwa mostki linowe, trochę zapieraczki, przewieszona drabinka, ale ogólnie nietrudno- B/C. Trasa malownicza, z pięknymi widokami i dobrą skałą, nie ma co sie śpieszyć. Z kawą w schronisku od parkingu i z powrotem ok.3h.

Oybin  to kolejna urocza miejscowość, 10 min. od Jonsdorfu, znana przede wszystkim z ruin klasztoru i zamku nad miasteczkiem i parowej kolejki wąskotorowej. Ferrata Alpine Grat (alpejska grań) jest rzeczywiście bardziej alpejska. Sporo powietrza pod nogami, długie pionowe odcinki, ale również bez wielkich trudności. Solidne C, czas przejścia ok.40 min.  Szybko wychodzi się ponad korony drzew, mozna podziwiać Widoki i położony malowniczo w dolinie Oybin . Podobnie jak w Jonsdorfie – 3h od samochodu do samochodu. Parking przy „grzybach” z czerwonego piaskowca.

Oberoderwitz pół godziny jazdy od Jonsdorfu. Ferrata Spitzberg wyprowadza na szczyt wzgórza o tej samej nazwie. Poczatek to siłowy trawers o trudności D (można go obejść…) Poprowadzona jest równolegle do znajdujących sie obok dróg wspinaczkowych, więc sporo pionu. Asekuracja tylko z liny, brak sztucznych ułatwień, a więc bardzo przyjemnie, górsko i jak poprzednio- nietrudno B/C. Po 0,5h jesteśmy na szczytowym punkcie widokowym, poniżej schronisko. W nagrodę kawa i strudel :-)

Te trzy rejony można poznać w przedłużony weekend.
Najlepiej według schematu :

-piatek po południu Semily, nocleg w poblizu Semily lub dojazd do Decina i tam nocleg.

-sobota ferraty w Decinie na Pastyrskej stiene, nocleg w Decinie.

-niedziela przejazd w Góry Żytawskie, ferraty w Oybinie i Jonsdorfie. Jak czas i chęci wystarczą – jeszcze Oberordewitz.

Takie kółko to wbrew pozorom ok.600km (początek i koniec we Wrocławiu).

Decin daje najwięcej możliwości, tam są ferraty również bardzo wymagajace, można nawet spędzić dwa dni rezygnując z ferrat niemieckich. Ale… otoczenie i sama lokalizacja ferraty nie zachęcają do tego. Najprzyjemniejsze, bo otoczenie piękne i bardziej „górskie” to Semily i ferraty niemieckie. Zostawiając  Decin na inna okazję, trasa z Wrocławia skraca się do 450km i można to zrobić piątek-sobota.

Wariant do ustalenia z zainteresowanymi.

Koszty:

-dojazd w zalezności od przyjętego wariantu, rodzaju samochodu i liczby pasażerów.

-ubezpieczenie na sporty wysokiego ryzyka( akcja Horskiej Sluzby czy Bergwachtu będzie niestety płatna)

-nocleg lub dwa na campingu lub pensjonacie w Czechach. Camping ok. 40-50zł/os./noc. Pensjonat od 80zł wzwyż.

-wyżywienie. Śniadanie z własnych zapasów, kolacja raczej w czeskiej knajpie, ceny podobne do naszych.

-wynagrodzenie instruktora/przewodnika. Przy wariancie przedłużonego weekendu(2,5 dnia) i kursantach 500zł/os. Przy wariancie 1,5 dniowym  300zł/os.

Nie wiem jeszcze, jak ułożą mi się plany wakcyjne. W przypadku wolnego weekendu bedę się wczesniej kontaktował z zainteresowanymi. Ideałem był wyjazd w tygodniu, omija sie wtedy weekendowy tłok, zwłaszcza w Decinie.

Terminy:

maj 30 2024 - cze 02 2024

Via ferraty w Czechach i w Niemczech

Nie odnaleziono wydarzeń!

Prowadzący:

Robert Róg – instruktor narciarstwa wysokogórskiego PZA, instruktor narciarstwa PZN, instruktor ratownictwa GOPR, przewodnik sudecki PTTK, międzynarodowy przewodnik UIMLA.

Kontakt, informacje, zapisy

Robert Róg
Tel. +48 604 952 740 – często jestem w górach więc najlepiej zadzwoń lub pisz smsa.
robert@skitury.info.pl

Click here to add your own text